Ślusarz to zawód o wielu różnych specjalizacjach. Ręczno-maszynowa obróbka metalu może być bowiem przydatna w pracowniach ślusarstwa artystycznego, serwisach naprawy sprzętu domowego, przemyśle maszynowym czy warsztatach samochodowych. Większość osób korzysta jednak z usług ślusarza wtedy, gdy ma problem z zamkiem w drzwiach. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, co robi ślusarz i jakie kompetencje trzeba mieć, aby wykonywać ten zawód.
Zawód ślusarza – na czym polega?
Zgodnie z definicją ślusarz zajmuje się ręczną lub ręczno-maszynową obróbką metali, a także tworzeniem oraz naprawą przedmiotów, które są wykonane z tego rodzaju materiału. Zawód ślusarza nie jest jednak jednorodny. Wyróżnić można wiele jego specjalizacji, w tym ślusarza wyrobów artystycznych, ślusarza urządzeń komunalnych, ślusarza wyrobów metalowych. Specjalizacje w tym zawodzie to także ślusarz konstrukcji stalowych, ślusarz sprzętu domowego, ślusarz narzędziowy, a także ślusarz w warsztatach samochodowych czy w zakładach przemysłu maszynowego. Ślusarze specjalizują się również w zamkach montowanych w drzwiach i to ich usług zazwyczaj poszukujemy, gdy chcemy skorzystać z pomocy osób wykonujących ten zawód.
Jakie są zadania ślusarza?
Większość osób korzysta z usług ślusarza wtedy, gdy potrzebuje różnego rodzaju usług związanych z zamkami w drzwiach bądź kluczami do drzwi. Wśród podstawowych zadań osób pracujących na tym stanowisku znajdują się:
Dorabianie kluczy
Najbardziej klasycznym zajęciem, którym zajmują się ślusarze, jest dorabianie kluczy do zamków. Możliwe jest zarówno tworzenie kopii zapasowych na podstawie posiadanego egzemplarza klucza, jak i na podstawie zamka, choć to zadanie jest znacznie trudniejsze i wymagające większej ilości czasu.
Wymiana zamków
Ślusarz zajmuje się montażem i wymianą zamków w drzwiach. Montuje zamki nawierzchniowe, wpuszczane oraz nowoczesne zamki elektroniczne, a także doradza klientom w wyborze najkorzystniejszego i dopasowanego do danych drzwi rozwiązania.
Naprawa zamków
Gdy zamek w drzwiach zaczyna szwankować to sygnał, aby wezwać ślusarza, który przeprowadzi jego naprawę.
Awaryjne otwieranie drzwi
Zdarzyć się może, że zużyty, przestarzały zamek ulegnie awarii i całkowicie się zablokuje. W takim przypadku na pomoc warto wezwać specjalistę z branży ślusarskiej, który otworzy drzwi w sposób bezinwazyjny, a w celu przywrócenia bezpieczeństwa naprawi lub wymieni zamek na nowy.
Awaryjne otwieranie samochodów
Kierowcom przez chwilę nieuwagi przytrafić się może sytuacja, w której zatrzasną kluczyki wewnątrz auta. Dzwoniąc po dobrego ślusarza można liczyć na ich wsparcie w otworzeniu drzwi, które zrealizują w sposób bezszkodowy i bezpieczny.
Umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie ślusarza
Ślusarz do wykonywania swojego zawodu potrzebuje przede wszystkim wiedzy z zakresu obróbki metalu i innych działań niezbędnych do codziennej pracy. Wykształcenie można zdobyć w szkole branżowej bądź technikum o profilu ślusarskim. Niezbędne są także zdolności manualne, cierpliwość i skrupulatność. Umiejętności i wprawę zdobyć można w trakcie nabywania doświadczenia zawodowego. Ważne jest także nastawienie na rozwój i poszerzanie kompetencji, ponieważ technologia idzie naprzód, a wraz z nią pojawiają się nowe zamki i systemy zabezpieczeń. W celu świadczenia wszechstronnej pomocy klientom, ślusarz musi znać każdy dostępny na rynku mechanizm zamkowy.