Zamek w drzwiach wejściowych ma za zadanie zabezpieczać dane lokum, aby nie mogły do niego wejść osoby niepowołane. Zdarza się jednak, że ze względów bezpieczeństwa i ochrony mienia konieczna jest wymiana zamka na nowy. Jakie sytuacje powinny skłonić nas do zainstalowania nowego mechanizmu zabezpieczającego drzwi wejściowe?
Przyczyny wymiany zamka w drzwiach wejściowych
Wymianą zamka w drzwiach wejściowych warto zainteresować się z kilku przyczyn. Przede wszystkim rozważyć ją należy w sytuacji, gdy posiadamy zużyty, stary zamek, który nie działa prawidłowo. Wyeksploatowany, uszkodzony mechanizm nie będzie zapewniał odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i ochrony mienia, a brak reakcji na czas może skutkować jego całkowitym zablokowaniem. Awaria zamka to z kolei duży stres i konieczność wzywania na pomoc ślusarza do wykonania awaryjnego otwierania drzwi. Dużo lepszym pomysłem jest zatem zareagowanie w porę, gdy tylko dostrzeżemy pierwsze oznaki nieprawidłowego działania mechanizmu.
Na wymianę zamka w drzwiach dobrze jest także zdecydować się w momencie, gdy wprowadzamy się do nowego domu lub mieszkania. I to nie tylko zakupionego na rynku wtórnym, do którego klucze mogą posiadać poprzedni właściciele. Zainstalowanie nowego urządzenia zabezpieczającego drzwi warto jest również rozważyć, gdy nasze lokum zostało nabyte na rynku pierwotnym. Deweloperzy często instalują bowiem w drzwiach zamki słabej jakości, co wynika z ograniczenia kosztów.
Kolejnym powodem do zdecydowania się na wymianę zamków jest zgubienie kluczy. Wiele osób w takim przypadku rozważa wyłącznie dorobienie kluczy, jednak nie jest to do końca dobry pomysł. Zgubione klucze mogły bowiem trafić w niepowołane ręce. W celu zapewnienia sobie i najbliższym spokoju, dobrą praktyką jest w takiej sytuacji montaż nowego zamka.
Pozostałe sytuacje, w których warto podjąć się wymiany zamków na nowe, to zmiana lokatora w wynajmowanym mieszkaniu, próba włamania do domu czy po prostu chęć podniesienia własnego komfortu i bezpieczeństwa.
Samodzielna wymiana zamka w drzwiach – czy jest możliwa?
Choć z pozoru odinstalowanie starego mechanizmu i zamontowanie nowego wydaje się całkiem prostą czynnością, niekoniecznie jest tak w rzeczywistości. Wymiana zamka oznacza przede wszystkim konieczność dopasowania urządzenia do rodzaju drzwi oraz jego wymiarów. Już to pierwsze zadanie może dla wielu osób okazać się skomplikowane, ponieważ nowy zamek musi zostać idealnie dobrany pod kątem rozmiaru do wnęki po poprzednim mechanizmie. Na rynku dostępnych jest również wiele różnych urządzeń, co nie ułatwia podjęcia decyzji. W tym zakresie warto doradzić się specjalistów.
Samodzielne montowanie zamka w drzwiach oznacza także konieczność posiadania odpowiednich narzędzi, które umożliwią przeprowadzenie prac w sposób bezszkodowy, bezinwazyjny, sprawny i bezpieczny. Nie każdy dysponuje tego rodzaju sprzętem. I podobnie nie każdy będzie posiadał wiedzę i umiejętności, a niewprawne działanie mogą zakończyć się frustracją, zmarnowaniem czasu i uszkodzeniami, w tym zarysowaniami np. na framudze czy drzwiach.
Wymiana zamków w drzwiach – komu zlecić?
Wymiana zamka w drzwiach jest zadaniem bardzo istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ to od sposobu wykonania zlecenia będzie zależało działanie zamka. Nieprawidłowo zainstalowany mechanizm nie będzie odpowiednio zabezpieczał drzwi, a tym samym będzie łatwiejszy do sforsowania przez złodziei. Co więcej, pojawić się może wiele problemów z jego otwieraniem i zamykaniem, co znacznie osłabia komfort jego użytkowania. Z tego powodu do zamontowania nowego zamka warto wybrać specjalistów. Najlepszych ślusarzy zatrudnia nasze Pogotowie zamkowe. W naszej ofercie znajduje się wymiana zamków, którą realizujemy zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.
Wymiana wkładki czy wymiana zamka?
Dylematem, jaki często pojawia się wśród osób, które z różnych przyczyn zastanawiają się nad wymianą zamków w drzwiach, jest to, czy konieczna jest wymiana całego zamka czy wystarczy wymienić jedynie wkładkę bębenkową. Wkładka bębenkowa to element zamka, do którego wkładane są klucze w celu jego otworzenia bądź zamknięcia. W części przypadków można zdecydować się na wymianę wkładki, zaś niektóre sytuacje powinny skłonić do wymiany całego zamka. Najlepiej, aby oceny dokonał specjalista, który dobierze najkorzystniejsze rozwiązanie do danych okoliczności.